Poznań

RUSKIE NIEFORMAŁY: Spotkanie z Konstantym Usenką i jego antologią radzieckiego i rosyjskiego undergroundu "Oczami rosyjskiej zabawki"

RUSKIE NIEFORMAŁY: Spotkanie z Konstantym Usenką i jego antologią radzieckiego i rosyjskiego undergroundu
Kiedy:
Czwartek - 29 listopada 2012, 18:00
Miejsce: Kluboksięgarnia Głośna
Kategorie: Literatura
Cena: wstęp wolny
Książka-orkiestra, książka-apteka, książka-melina. Stworzona z najbrudniejszych dźwięków Moskwy i Leningradu, zatruta cyklodolem i butyratem, po brzegi zalana portwajnem. Efektem tej niemal archeologicznej pracy jest fascynujący obraz podziemnej kultury Rosji – myśli, muzyki, filmu. Usenko gwarantuje pionierską podróż przez świat ulokowany gdzieś pomiędzy Brucem Lee a Duran Duran, szlakiem nieprawdopodobnych klubów i przedziwnych koncertów. Tropi losy tych, którzy pójść mieli pierwsi na dno. Z pasją opisuje skutą politycznym lodem rzeczywistość, z którą – we właściwy sobie sposób – mierzyło się pokolenie bez kryszy.
Oczami rosyjskiej zabawki to książka pojemna nie tylko w warstwie faktograficznej, ale też literackiej. Znajdziemy tam elementy eseju, reportażu i leksykonu. W pamięci pozostaje metaforyczna paczka papierosów, po którą sięgał ocean zapalniczek oraz dziesiątki anegdot. To pełnowartościowa pożywka dla fanów Zwuki Mu, Akwarium, Kina czy Hvosta i świetny elementarz dla dotychczasowych laików. Prawdziwy hołd oddany kontrkulturze i jej twórcom: ruskim nieformałom.
Słowem, chwała psychonautom!

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kuźmicz, praktyk i teoretyk dziennikarstwa muzycznego, wykładowca akademicki.

Po spotkaniu zapraszamy na after party do Kisielic, gdzie Konstanty Usenko, tym razem jako KOSTJA U, zaprezentuje szeroki przekrój radzieckiego i rosyjskiego undergroundu, od lat 80-tych po najnowsze wynalazki, od new romantic i nowej fali po electro i hip hop.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Etnosfera, Tristero. Książki do rzeczy

Współpraca: Wydawnictwo Czarne, Kluboksięgarnia Głośna, Kawiarnia Nocna Kisielice

Spotkanie dofinansowane w ramach programu „Centrum Warte Poznania”

Komentarze

Kiedy się odbędzie

Kto się wybiera na wydarzenie?
emciuch emciuch